LCHF betraktas ofta i det allmänna som en dyr diet. Det behöver det absolut inte vara och det är det inte. Jag har bekanta som lägger 10k i månader på mat i ett hushåll, sedan har vi andra - inklusive jag själv - som lägger ca 1800/månad per person på mat.
Det som är dyrt - och som dessutom är dolt - är alla småinköp. Det som folk inte tänker på eller ser. Den där chipspåsen på fredagen, bullen på tisdagseftermiddagen och chokladbiten från Pressbyrån. Det räknar folk inte med när de tittar på sina inköp och tror därmed att de lägger mycket mindre pengar än vad de gör på mat. Alla sådana småinköp slipper vi på LCHF och sparar de pengarna. Den mat vi faktiskt äter är en kostnad vi faktiskt ser. Jag lyckades plugga 5 år på LCHF och klarade mig gott på CSN. Men det gäller att vara matsmart.
Jag tycker det är okej att när man ät student inte köpa bara ekologiska livsmedel. För i dagsläget är det väldigt dyrt. Mitt bästa kvalitetstips är dock att aldrig tumma på köttet. Det ska vara svenskt.
När det gäller att hålla nere kostnader är mina bästa tips följande:
- Planering
Planering är A och O. Folk som öppnar vårt kylskåp tycker det ser ganska deprimerande ut. Det är förjäkla tomt. Det beror på att vi planerar varje vecka vad som ska ätas och bara handlar till det. Vi slänger aldrig mat och köper aldrig saker vi inte vet att vi behöver i veckan.
- Storkok
Ju större förpackningar, desto billigare pris. Laga mycket av maten du ska laga, portionsförpacka och frys in. Är du en sån som jag - gillar att äta samma dag efter dag - gör det. Vill du äta varierat så frys in och ta fram när det är dags igen.
- Laga samma mat
Ett smart och tidssparande sätt är att ha ett tvåveckors rullande matschema. Du har ca 10 recept du lagar som basmat. Då behöver du inte köpa in nya kryddor och baser utan du har alltid "detaljingridienserna" hemma. Du får varierad mat till en lägre kostnad.
- Ät fet mat
Tryck in så mycket smör och fett som det bara går i maten. Smör ger hög mättnad per krona och du äter mindre - vilket gör att du sparar pengar i längden.
- Periodisk fasta
Jag äter ju egentligen bara lunch och middag. Inte Frukost, lunch, mellanmål, middag, mellanmål. Det sparar jag pengar på och får en bättre viktnedgång och högre energi.
- Välj säsongsgrönsaker
När paprikan kostar 45 kr kilot är det kanske inte görsmart att laga gulasch liksom. Anpassa din mat efter vilken säsong det är så sparar du jättemycket pengar.
- Gör matlagandet till en aktivitet
När det är dags för helg och du vill unna dig lite godare mat, gör det till en aktivitet! Samla alla dina kompisar och laga tillsammans. Dels så splittar ni på kostnaden, dels så blir det maten som är aktiviteten - vilket gör att ni inte behöver lägga pengar på en annan aktivitet som bio eller så.
- Skit i trendmaten
Dyr lowcarb mat som 2 dl kvarg för 15 spänn eller shiriatakinudlar för 20 kr/ port är bara att glömma. Satsa på billigare råvaror som kål och bacon. Det mättar och håller nere kostnader.
KÖSS

Image by AlicePopkorn2 (License)