

Om du följer mig på Instagram vet du vilken nörd jag är gällande LCHFklubbens knäckebröd!
Så sjukt goda och jag älskar att dom är så tunna! Får varken till smaken eller tunnheten så bra när jag bakar fröknäcke själv så detta är perfa! Dessutom tar det ju både tid och energi och göra det själv xD En förpackning innehåller cirka 7 skivor och kostar en hundring. Det tycker jag helt klart är värt då smaken är god och riktig mat kostar. Dessutom är fröna dyra när man gör det själv, och här garanteras man ett lågt KH-innehåll! Bara 1g/skiva!
Dessa är så omåttligt poppis så att deras lager tar slut hela tiden. En sån här köttbullemacka äter jag till lunch och klarar mig 5-7 timmar på. Superenkelt att ta med till skolan för lunch också!
Jag gjorde en liten kostnadsberäkning på vad en sån här smörgås kostar i kronor och ören. Bara för att jag alltid kostnadsberäknar min mat så att inte matkassan skenar iväg!
Knäckebröd: 100 kr/ 7 skivor = 14,3 kronor
Smör: 28 kr/ 10 mackor = 2,8 kronor
Köttbullar: 33 kronor (ica basic)/ 15 portioner = 2,2 kr
Köttbullemackor kostnad = 14,3 + 2,8 +2,2 = 19,3 kronor för en frunch! BRA mat + BRA mat för plånkan!
Här klickar du hem dom:
Knäckebröd(LÄNK)

KÖSS